Antti Häkkänen, puolustusministeri. (Kuva: Fanni Uusitalo, valtioneuvoston kanslia).

Naton maavoimajoukkoja Sodankylään ja Rovaniemelle

Puolustusministeri Antti Häkkänen on päättänyt Naton rauhanaikaisen maavoimajoukon (Forward Land Forces, FLF) ensisijaisiksi sijoituspaikoiksi Rovaniemen ja Sodankylän varuskunta-alueet.

– Turvallisuustilanteen mukaan skaalattava maavoimajoukkojen läsnäolo yhdessä Suomen kansallisten puolustuskykyjen kanssa on tärkeä osa koko liittokunnan pelotteen ja puolustuksen vahvistamista pohjoisessa ja laajemmin arktisella alueella. Sijaintipaikkoina Rovaniemi ja Sodankylä tarjoavat haastavat, mutta erinomaiset olosuhteet joukkojen harjoittelulle Suomen pohjoisosissa, mutta myös laajemmalla alueella, puolustusministeri Häkkänen sanoo.

FLF-maavoimajoukot ovat osa Naton yhteisen puolustuksen rauhan ajan tehtäviä. Normaalioloissa maavoimajoukot harjoittelevat ja kouluttautuvat yhdessä kansallisten joukkojen kanssa. Suomeen sijoitetaan pysyvästi FLF:n komento- ja johto-osat, mutta itse joukot ovat läsnä Suomessa harjoitusperustaisesti. FLF sidotaan Naton operatiiviseen suunnitteluun ja turvallisuustilanteen muuttuessa joukkoa voidaan kasvattaa aina prikaatin vahvuiseksi. Vahventamista tullaan harjoittelemaan säännöllisesti myös rauhan aikana.

– FLF-toiminnalla rakennamme entistä parempaa yhteistoimintakykyä liittolaistemme kanssa ja vahvistamme Naton valmiutta ja kykyä tarvittaessa toimeenpanna Naton operatiivinen suunnitelma Suomen alueella. Maavoimajoukot ovat vahva osoitus liittokunnan yhtenäisyydestä, valmiudesta ja puolustuskyvystä, puolustusministeri Häkkänen kertoo.

Ruotsi toimii Naton maavoimaläsnäolon kehysvaltiona Suomessa. Kehysvaltiolla on tärkeä vastuu FLF-kokonaisuuden suunnittelussa ja rakentamisessa tiiviissä yhteistyössä isäntävaltion, muiden osallistujavaltioiden ja Naton kanssa.

Naton puolustusministerit tekivät kesäkuussa 2024 päätökset Suomeen sijoitettavasta maavoimajohtoportaasta sekä rauhanajan maavoimajoukoista. Kokonaisuus vahvistettiin Naton huippukokouksessa heinäkuussa 2024. Naton 2025 helmikuun puolustusministerikokouksessa hyväksyttiin jatko-ohjausta Suomeen sijoitettavan FLF-rakenteen perusteista sekä maavoimajohtoportaan toimeenpanon yksityiskohtia.

Katso myös

Suojelutyö turvataan työtaistelutilanteissa

Hallitus on antanut eduskunnalle esityksen suojelutyön turvaamisesta työtaistelutilanteessa. Lakihankkeen taustalla on eduskunnan vuonna 2022 antama …

0 0 äänet
Article Rating
Tilaa vastaukset kommenttiisi
Lähetä muistutus
guest
0 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Eniten ääniä saaneet
Inline Feedbacks
Näytä kaikki kommentit