Istumisen vähentäminen ei välttämättä edistä sydänterveyttä

Runsaan istumisen vähentämisen tavoittelu ei riitä sydämen ja verenkiertoelimistön terveyden edistämiseen. Vaikka runsaasti istuvilla ihmisillä on havaittu olevan heikompi terveys kuin vähemmän istuvilla, eivät tutkimukset ole pystyneet osoittamaan selvää syy–seuraussuhdetta istumisen ja terveyden välillä. On mahdollista, että paljon istuvilla on myös muita epäterveellisiä elintapoja.

Turun yliopiston ja Tyksin PET-keskuksella toteutetussa TtM Jooa Norhan väitöstutkimuksessa pyrittiin selvittämään, vaikuttaako pelkkä istumisen vähentäminen ilman muiden elintapojen muuttamista sydämen ja verenkiertoelimistön kuntoon ja terveyteen aikuisilla, joilla riski sydän- ja verisuonitaudeille on koholla.

– Tutkittavillamme oli niin sanottu metabolinen oireyhtymä eli useita sydän- ja verisuonitautien riskitekijöitä, mutta ei todettuja sydänsairauksia. Lisäksi he harrastivat liikuntaa suosituksia vähemmän ja he istuivat paljon, joten he olivat juuri sellaisia ihmisiä, jotka voisivat hyötyä istumisen vähentämisestä eniten, taustoittaa väitöskirjatutkija Jooa Norha.

Vaikka istuminen väheni, ei sydänterveys parantunut

Tavoitteeksi tutkittaville annettiin vähentää päivittäistä istumistaan tunnilla tavanomaiseen verrattuna. Tämän toteutuminen varmistettiin liikemittareilla, ja puolen vuoden jälkeen keskimääräinen istumisen vähentäminen oli noin 40 minuuttia päivässä. Tutkijat osasivat kuitenkin odottaa tavoitemäärän alittumista.

– Aiemmissakin tutkimuksissa on havaittu, että pidemmällä aikavälillä realistinen istumisen vähentämisen määrä on noin kolmen vartin luokkaa päivässä, Norha kuvailee.

Kuntotestin tuloksissa, verenpaineessa tai sydämen rakenteessa ja toiminnassa ei havaittu eroja istumista vähentäneen ryhmän ja verrokkiryhmän välillä. Ryhmien välillä ei havaittu eroja myöskään verenpaineessa ja sydämen pumppausvoimassa kuntotestin aikana.

– Mittasimme verenpainetta sekä levossa että fyysisen rasituksen aikana. Lisäksi mittasimme sydäntä tarkasti ultraäänitutkimuksella levossa ja kuntotestin aikana. Vaikka käyttämämme mittausmenetelmät ovat tarkkoja, emme havainneet niiden tuloksissa muutoksia. Itse kuntotestikin on erinomainen terveyden mittari, kertoo Norha.

Lisätietoja Toimitus

Toimitus

Katso myös

Alkava Alzheimerin tauti voi näkyä aivoissa jo keski-iässä

Alzheimerin tautiin liittyvät merkit voivat näkyä aivoissa jo keski-iässä. Tulevaisuudessa verinäytteestä määritettävät Alzheimerin tautiin liittyvät …

Subscribe
Notify of
guest
0 Kommenttia
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Näytä kaikki kommentit