Hyvinvointialueiden alijäämien kattamiseen annetaan joustoa

Hallituksen esityksen mukaan talouttaan täysimääräisesti tasapainottaville hyvinvointialueille voidaan myöntää mahdollisuus kattaa kertyneet alijäämät joko vuoden 2027 tai vuoden 2028 loppuun mennessä. Kattamismääräajan jatkamista koskeva sääntely olisi voimassa vuoden 2029 loppuun asti. Laki on tarkoitettu tulemaan voimaan mahdollisimman pian.

– Hallitus turvaa kaikkien suomalaisten perustuslain mukaiset palvelut. Tällä kaudella hyvinvointialueiden rahoitus on kasvanut neljä miljardia euroa, minkä lisäksi hallitus on antanut lisärahoitusta sitä tarvitseville alueille, purkanut ylikireitä sote-normeja ja aloittanut arviointimenettelyjä palveluiden turvaamiseksi. Nyt tulemme alueita vastaan niin, että ne alueet, joille vuosi 2026 on liian tiukka aikataulu alijäämien kattamiseksi, saavat uuden määräajan, toteaa kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen.

Alijäämän kattamista koskevaa sääntelyä muutetaan väliaikaisesti

Valtiovarainministeriö voisi hakemuksesta myöntää mahdollisuuden kattaa kertyneet alijäämät vuoden 2027 tai vuoden 2028 loppuun mennessä niille hyvinvointialueille, joille se on välttämätöntä lainsäädännön noudattamiseksi. Kertyneen alijäämän tulee olla katettavissa uudessa määräajassa. Hyvinvointialueen tulee laatia aluevaltuuston hyväksymä suunnitelma kertyneen alijäämän kattamiseksi niin pian kuin mahdollista. Myös investointisuunnitelman toimittamista koskevat määräajat muuttuvat.

– Uusi määräaika arvioidaan alueen hakemuksesta valtiovarainministeriössä. Arvioinnissa katsotaan, mihin alue parhaimmillaan pystyy. Alueet, jotka tarvitsevat tätäkin enemmän apua taloutensa hallintaan, saavat sitä esimerkiksi arviointimenettelyn kautta, ministeri Ikonen sanoo.

Lainsäädännön täydentäminen mahdollistaa nykyistä selvästi useammalle hyvinvointialueelle kertyneen alijäämän kattamisen määräajassa ja hyvinvointialuelain mukaisen talousarvion ja -suunnitelman laadinnan. Esityksellä on siten laillisuusperiaatteen toteutumista vahvistava ja oikeusvarmuutta lisäävä vaikutus.

Kaikkien hyvinvointialueiden asukkaiden palvelut turvataan

Niiden alueiden, jotka eivät kykene kattamaan kertyneitä alijäämiään edes pidennetyssä määräajassa, sosiaali- ja terveysministeriön ja valtiovarainministeriön harkittavaksi jää hyvinvointialueen arviointimenettelyn taikka ennakollisen talouden ohjauksen menettelyn käynnistäminen. Erityisen vaikeassa tilanteessa olevien alueiden asukkaiden perusoikeuksien toteuttamisen edellytykset turvattaisiin siten viime kädessä voimassa olevan lainsäädännön mukaisten erillismenettelyjen kautta.  Esimerkiksi arviointimenettelyssä talouden tasapainottaminen tapahtuu käytännössä lähtökohtaisesti vielä pidemmän ajanjakson puitteissa, kuin nyt esitetty sääntely mahdollistaa.

Lisätietoja Carmen Agramund

Carmen Agramund

Katso myös

Hyvinvointialueiden rakennetta ja määrää on uudelleenarvioitava

Hyvinvointialueuudistus on edennyt koko maassa uudistukselle asetettujen tavoitteiden suuntaan, mutta moni asia on vielä kesken. …

Subscribe
Notify of
guest
0 Kommenttia
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Näytä kaikki kommentit