Kesäkuun 2025 lopussa suomalaisten kotitalouksien talletuskanta (114,7 mrd. euroa) oli kaikkien aikojen suurin. Se oli lähes 4 mrd. euroa suurempi kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Talletuksista 69,9 mrd. euroa oli yön yli -talletuksia, 15,4 mrd. euroa määräaikais- ja 29,4 mrd. euroa sijoitustalletuksia.
Talletusten korot ovat laskeneet. Kesäkuun 2025 lopussa määräaikaistalletusten kannan keskikorko oli 2,30 %, kun vuosi sitten se oli 3,17 %. Uusien määräaikaistalletussopimusten keskikorko on laskenut vastaavana aikana lähes 1,4 prosenttiyksikköä ja oli 2,18 % kesäkuun 2025 lopussa.
Sijoitustalletusten kannan keskikorko on laskenut vuoden takaisesta yli prosenttiyksikön, ja se oli 1,28 % kesäkuun 2025 lopussa. Kesäkuun lopussa 2025 yön yli -talletuksille maksettava korko (0,36 %) oli 0,11 prosenttiyksikköä alhaisempi kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Kokonaisuudessaan talletuskannan keskikorko oli 0,86 % kesäkuun lopussa.
Kotitaloudet sijoittivat lisää osakkeisiin ja rahastoihin
Kotitalouksilla oli pörssinoteerattuja osakeomistuksia 52,4 mrd. euron edestä, mikä on 8 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Vuoden 2025 toisen neljänneksen aikana kotitaloudet sijoittivat nettomääräisesti 120 milj. euroa lisää pörssinoteerattuihin osakkeisiin. Vastaavana aikana osakeomistusten arvo kasvoi 2,7 mrd. euroa. Toistaiseksi osakeomistusten arvo oli suurimmillaan elokuussa 2021, jolloin niiden arvo oli 56,1 mrd. euroa.
Vuoden 2025 toisella neljänneksellä kotitaloudet tekivät enemmän merkintöjä suomalaisiin sijoitusrahastoihin kuin lunastuksia niistä. Nettomääräisesti uusia sijoituksia tehtiin lähes 400 milj. euron edestä. Uusien sijoitusten lisäksi myös kotimaisten rahasto-omistusten arvo kasvoi vuoden 2025 toisen neljänneksen aikana 960 milj. euroa.
Sijoitukset kotimaisiin sijoitusrahastoihin olivat 39,5 mrd. euroa, mikä on vain hieman vähemmän kuin helmikuun 2025 lopun kaikkien aikojen suurin määrä (39,7 mrd. euroa). Rahastosijoituksista suurin osa oli osakerahastoissa (43 %), korkorahastoissa (28 %) ja yhdistelmärahastoissa (19 %).
Vuoden 2025 toisella neljänneksellä suomalaiset kotitaloudet sijoittivat nettomääräisesti yli 300 milj. euroa ulkomaisiin sijoitusrahastoihin. Ulkomaisia rahasto-osuuksia oli 9,1 mrd. euron edestä.